Sinu lemmiku tervis algab toitumisest

Piret Oper koos oma kahe saksa lambakoera Faddy ja Oscariga.Foto: erakogu

Juba aastaid on räägitud, et tervist mõjutab väga palju toitumine ning selle poolest ei erine lemmikloomad inimestest sugugi. Loomatoidu valik on läinud väga suureks ja seda nii hinna kui kvaliteedi osas. Hind on selgelt arusaadav suurus, kvaliteedi üle otsustamine on aga keerukam. Nõu annab FendaF-i kaasasutaja, koerte toitumise ja tervise kogemusnõustaja Piret Oper.

Toidud parimatest halvimateni

Piret Oper on pikalt olnud holistiliste veterinaaride tulihingeline austaja. Viimaste hinnangul mõjutab see, mida loom sööb, otseselt nende tervist. 

Piret viitab, et holistiline veterinaar Karen Shaw Becker järjestab ühes oma videos lemmikute toidud parimatest halvimateni ja kinnitab, et toidul ja toidul on suur vahe. Shaw Beckeri hinnang on järgmine.

  1. Tasakaalustatud ise tehtud, müügil olev toortoit või ise kodus küpsetatud toit. NB! Kui toit on tasakaalustamata ja valik põhineb sinu arvamusel, siis liigub see koheselt nimekirja lõppu ehk tegemist on kõige halvema variandiga, mida oma lemmikule anda. Tasakaalustatud toit tähendab, et toidus on õigetes kogustes olemas kõik vajalikud vitamiinid, mineraalid, aminohapped.
  2. Inimtoidu kvaliteediga toorainest valmistatud märg- ja kuivtoit.
  3. Super-premium märg- ja kuivtoit.
  4. Veterinaaride soovitatud märg- ja kuivtoit.
  5. Toidupoes (meil kuuluvad siia alla ka aianduspoed) müüdavad märg- ja kuivtoidud.
  6. Poolniisked pakitoidud (Shaw Becker ei soovita neid, sest need sisaldavad reeglina propüleenglükooli, mis on antifriisi n-ö “nõbu”).
  7. Tasakaalustamata toortoit või kodus küpsetatud toit.

Piret viitab, et kui lemmikloom ei saa toidust kätte kõiki vajalikke toitaineid, tekivad kehas puudujäägid. Need ilmnevad näiteks kutsikatel ja kassipoegadel juba 2–6 kuu jooksul pärast puuduliku toidu tarbimist (tekivad märgid organite degeneratsioonist ja luustiku probleemidest). Täiskasvanud loomal tekib eluohtlik organi degeneratsioon 2–3 aasta jooksul pärast puuduliku toidu tarbimist.

Ameerika staffordshire terjer Dante on esimene klient, kes FendaFist abi sai.Foto: erakogu

Kvaliteetset toitu kulub oluliselt vähem

Enne toiduteemasse süvenema hakkamist sõid Pireti koerad super-premium kuivtoitu ning 40 kilo kaaluvale saksa lambakoerale kulus seda ühes kuus u 16 kilo.

“Praegu söövad meie koerad inimtoidu kvaliteediga toorainest valmistatud Winner Plus toitu ning ühes kuus sööb üks sakslane seda ära kõigest u 13 kg. Seega lisaks sellele, et toit on kvaliteetsem ja hoolitseb paremini lemmiku tervise eest, hakkab ta ka vähem sööma,” jagab Piret kogemust.

Veel üks näide – imetavale emasele koerale, kes kaalub u 13 kg, anti söögiks veterinaarkliinikus müüdavat puppy starterit. Omaniku kommentaar oli, et koer sisuliselt ainult sõi ja kakas. Hunnikud olid meeletult suured ning koeral oli kogu aeg nälg. 13 kg kaaluv koer suutis päevas ära süüa müstilisena tunduva 1 kg jagu toitu!

Mida kvaliteetsem on toit, mida lemmikule annad, seda rohkem ta sellest reeglina omastab ja seda väiksema koguse ka sööb. Winner Plus toidu puhul on 13kilose koera päevane toidunorm u 160 grammi.

Holistilise toiduga on võimalik oma lemmiku terviseprobleeme leevendada.Foto: erakogu

Inimtoidu kvaliteediga toit on investeering lemmiku tervisesse

Piret nendib, et kuuleb üsna tihti kommentaari, et “mu koer sööb kõike, seega vahet pole mida talle osta”. “See, et su lemmikul ei ole täna terviseprobleeme, ei tähenda, et neid ei teki,” on Piret konkreetne.

Ta viitab, et nt u 2/3 kõigist kassidel tekivad neeruprobleemid. Muidugi ei saa mitte keegi anda garantiid, et kui lemmikloom saab inimtoidu kvaliteediga toitu, siis ta haigeks ei jää. Küll aga on holistiliste veterinaaride sõnul võimalik haigestumise riski toiduga vähendada.

“Lisa kvaliteetsele toidule juurde ka kasulikke puu- ja köögivilju ning oledki astunud väga suure sammu edasi oma lemmiku tervise eest hoolitsemisel,” soovitab Piret.

Närimine on koerte üks põhivajadusi.Foto: erakogu

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.