Valmista mänguasjad oma koerale ja kassile ise

Koera jaoks võib köievedu olla üks lemmikumaid mänge. See tugevdab sidet omanikuga ja võimaldab liigset energiat välja lasta. Köie saab lihtsal moel valmistada ka ise.Foto: Shutterstock

Mäng on iga elusolendi päevade oluline osa ja ei ole tähtis, kas tegemist on inimese, koera, kassi või mõne muu loomaga – kõik nad vajavad meelelahutust.

Koer või kass, kes on jäetud omaette, ilma positiivsete stiimuliteta koju, leiab endale sellise tegevuse, mis ei pruugi meile, hooldajatele, sobida. Kriimustatud ja katki näritud diivan, lillepottidest välja kaevatud muld ja inimeste jalgade naksamine on vaid mõned tekkinud igavuse sümptomitest. Järgmised on juba tõsisemad – frustratsioon ja agressiivsus.

Lemmikloomaga igavuse peletamiseks mängimine võib olla suurepärane aeg, tuleb end lihtsalt korralikult ette valmistada. Näiteks võib lemmikule õpetada, et mäng lõppeb, kui talle antakse toitu. Lemmikute mänguasju aga saab osta igast lemmikloomapoest ning neid on olemas igas suuruses ja kujuga. Uue põneva lelu võib proovida oma koerale või kassile valmistada ka ise. Anname nõu, kuidas seda teha. 

Loom oskab mänge hinnata

Koerale tuleb pakkuda nii füüsilist kui ka vaimset tegevust, kusjuures esimene neist on väga tähtis. Sõltuvalt koeratõust võib kasutusele võtta näiteks jälitusmänge kas siseruumides või õues.

Erinevalt kassidest oskab suurem osa koertest hinnata seda, kui nad saavad pidevalt mängida. Seetõttu on sageli vaja õpetada koera mängima tasakaalustatult ehk suunata teda võtma ka puhkepause.

Selle juures on abiks koeratoit, mis annab loomale märku, et mänguaeg on lõppemas. Ka lõhnamängudel on rahustav mõju.

Köievedu koerale

Koera jaoks võib köievedu olla üks lemmikumaid mänge. See tugevdab sidet omanikuga ja võimaldab liigset energiat välja lasta.

Koerale mõeldud köis peaks olema tugev, kuid samas õrn tema suulaele, et ta köit tõmmates ja hammustades end ei vigastaks.

Köie tegemiseks varu tugevat linti või mõni T-särk. Materjali peab punuma piisavalt pikaks, et omanik saaks seda hoida ning enda poole sikutada. Köiemänguasja lõppu tee ka silmus, mis hoiab kogu asja koos ning oledki mängimiseks valmis.

Pärast seda, kui oled oma lemmikloomaga köievedu mänginud, premeeri teda maitsva koeratoiduga.

Nuuskimismatt

Nuuskimismatiks sobivad kõige paremini tekist välja lõigatud tükid. Alusmati jaoks võib kasutada jalamatti, kuid vali selline, millel ei ole väga tugev lõhn – see võib koera segadusse ajada ning mängimist takistada. 

Tekk tuleb lõigata võrdseteks osadeks. Iga tükk tuleks keerata läbi mati sisse tehtud augu ja seejärel teha silmus. Iga auk tuleb teha nii, et tühje kohti ei jääks. Tekitükkide paksusega saab reguleerida vaiba raskusastet – mida väiksemad on tükid, seda lihtsam on koeral mängida ja seda kiiremini leiab ta kõik matti peidetud maiuspalad.

Sellist vaipa võib pesta pesumasinas. Ise koerale tehtud nuuskimismati miinus on kindlasti ajakulu – selle valmistamine võib võtta mitu tundi. Kui sul ei ole nii palju aega, pakub lemmikloomapood üsna palju mudeleid, mis on kohandatud teie lemmiklooma vanusele ja võimetele.

Kuidas teha kassimänguasja?

Kassid on mängumeistrid! Samuti on mänguasi abivahend kasside taltsutamiseks.

Kui kiisule valida anda, valiks ta kõige tõenäolisemalt mõne õngitsemismängu. Kui kass jäetakse üksi, siis võtab ta hea meelega ette mööda tuba laiali pillutatud mänguhiirte püüdmise ning igavuse peletamiseks või nõudlike kasside jaoks on interaktiivsed mänguasjad ideaalsed lelud.

Kassitoidu mänguasi

Kassid tahavad instinktiivselt oma sööki jahtida. Seetõttu tuleks järgida jahipidamise järjekorda; kassi päevakavva peaks kuuluma teatud tegevused. Standardne jahipidamise järjekord näeb välja selline: uni, hoolitsemine, mäng, toit, hoolitsemine, uni.

Kui hooldaja ei saa kassiga mängida või on tihti kodust eemal, sobib toidumänguasi suurepäraselt. Selle tegemiseks vajad järgmisi asju: padi, papp tualettpaberirullilt või papp köögirullilt, kassitoit. Ja see ongi kõik.

Padi peaks olema üsna raske, et kass ei liigutaks seda maiustusi või toitu välja tõmmates. Papprullid peaksid olema selle külge kinnitatud ja sõltuvalt kujutlusvõimest võivad olla vertikaalses või horisontaalses asendis. Nii saad luua oma kassile omaenda mänguväljaku. Seejärel vala rulli sisse maiustusi ja naudi kassi jahi jälgimist.

Esialgu võib olla vaja kassile näidata, kuidas mäng peaks välja nägema, kuid kass mõistab üsna pea, milles mäng seisneb.

Ära unusta, et nii maiuspalad kui ka kassitoit peavad olema kvaliteetsed ja kassile sobivalt valitud. Laia valiku kvaliteetset kassitoitu leiad lemmikloomapoest.

Plastikpudel kui rullik

Veel üks väga lihtne isetehtud mänguasi on rullitav maiusepudel. Löö plastpudelisse väikesed augud (umbes nii suured kui sinna pandud maiuspalad). On väga oluline, et augud ei oleks teravad! Veendu, et kass ei vigastaks ennast, kui ta oma käpa sinna sisse pistab ja pea meeles, et plastmass võib olla terav!

Seejärel pane plastpudelisse toidupalad ja hakka seda ringi veeretama, kuni esimene kassitoidu või maiuspala tükk välja kukub. See peaks julgustama kassi jätkama maiuspala otsimist juba ise.

Kasside nuuskimismatt

Ka kassid armastavad lõhnamänge! See on suurepärane võimalus neid väsitada ja rahuldada nende otsimisvajadust. Kodust lahkudes, näiteks tööle minnes, jätke kassile igavuse peletamiseks nuusutamismatt.

Lemmikloomapoes on saadaval suur hulk mänguasju, kuid nii koer kui ka kass vajavad erinevaid lelusid. Tasub võtta aega ja nautida käsitsi valmistatud mänguasjade valmistamist. See võib olla suurepärane viis veeta aega koos lastega või võimalus stressi maandamiseks. Kui kasutame ise tehtud mänguasju, siis on mängurõõmu sada korda rohkem!

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.