Kuus kutsikat magamapanekust päästnud tudeng: “See on vähim, mida ma teha saan.”

Väikesed kutsikad pääsesid eutanaasiast ning kasvatavad Liza ja Kaspari kodus nii pikkust, laiust, kõrgust kui ka kaalu.Erakogu

Neli-viis korda on kodutute kasside aitamisega tegelev MTÜ Cats Help (tõlkes Kassiabi) pidanud piltlikult öeldes muutuma Dog Helpiks (tõlkes Koeraabi) – ei saa ju niisama pealt vaadata, kui koeradki päästmist vajavad! Viimane selline muutumine leidis aset napilt nädal aega tagasi, kui loomaarst kutsuti ühte koju, et seal pesakond kutsikaid magama panna. Kuus kolmenädalast koerapoega olid küll igatepidi terved ja tragid, aga neid lihtsalt ei tahetud.

Loomaarstil polnud kutsikate eutaneerimiseks südant ning ta kirjeldas olukorda oma tuttavale, samuti loomaarstiks õppivale ja veterinaari abilisena töötavale Liza Langale. 

“Kutsikad pole ju süüdi, et nad sellisesse olukorda sattusid,” mõtles Liza. “Vähim, mida ma teha saan, on pakkuda neile võimalust elule.”

Kuna Liza on Cats Helpi vabatahtlik ning varem kassipoegadele hoiukodu pakkunud, palus ta MTÜ-l kutsikad oma hingekirja võtta. Enda poolt lubas ta kutsikad üles kasvatada ja neile seejärel head päriskodud otsida. Niimoodi too armas kuuene kamp 8. mai õhtul tema kahetoalisse Jõgevamaa korterisse ilmuski. Kusjuures kodus ei oodanud Lizat ainult abikaasa Kaspar, vaid ka kaks mitte just kõige pisemat koera.

“Alguses mehele uute kutsikate mõte üldse ei meeldinud,” nendib Liza. “Aga kui ma nendega koju jõudsin, siis oli ta kohe uksel vastas, hakkas kutsikatega tutvuma ja oli tol õhtul isegi tragim nende eest hoolitseja kui mina. Ta vaatas, et piim ikka õige temperatuuriga oleks, andis kutsikatele ussirohtu ja laskis neil oma süles magada. Eks ma aimasingi, et mees neisse kiindub.”

Kaspar oli ka see, kes koerabeebidele nimed pani: Leemur, Beethoven, Kala, Kevin, Must, Javalge. Kolm on emast ja kolm isast.

Beebide reisivoodis magavaid kutsikaid on tulnud kindlate ajavahemike tagant lutist spetsiaalse piimaseguga toita, mis tähendab, et Lizal on käed lakkamatult tööd täis. 

“Kuni eilseni oli kõik minu jaoks üks suur hägu,” tunnistab Liza. “Hetkel käib koolis sess ka ja olin kõige pikemalt saanud magada korraga umbes kolm tundi. Ikka tahtis keegi süüa või tuli nende voodit koristada ja vahepeal tuli eksamiteks õppida… Eile läksid nad mu töö- ja kursusekaaslase juurde mõneks ajaks hoidu ja sain nüüd esimest korda üle kolme tunni magada. Aga ma absoluutselt ei kahetse, et nad enda juurde võtsin!”

Suurim kutsikatest on praegu ligi kahekilone, väikseim 700 grammi kergem. Pesakonna isa on teadmata, aga ema oli põlvest kõrgemale küündiv segavereline õuekoer – see lubab ennustada, et tema järeltulijadki kasvavad üsna suurteks. Kui kutsikad kahekuuseks saavad, on aeg neile päriskodude otsimiseks küps. Lizal on juba praegu kiusatus kasvõi üks pesakonnast endale jätta, aga realistiks jäädes saab ta aru, et kolme suure koeraga praegusesse korterisse lihtsalt ei mahu.

Töös ja õpingutes loomadega pidevalt kokku puutudes kuuleb ta paraku päris tihti lugusid, kus täiesti terved loomad eutaneerimisele viiakse.

“Ma ei kujuta ette, kuidas inimeste süda lubab sellist asja teha,” arutleb Liza. “Ma vist oleksin pigem oma koertega tänaval, kui nad kolimise tõttu või muul põhjusel kuskile maha jätaksin. Nad on ju siiski pereliikmed, kelle eest oleme ise endile vastutuse võtnud.”

Kes soovib kutsikate kasvamisele kaasa aidata, võib teha nende piimasegu ja toidu jaoks annetuse MTÜ Cats Help kontole: LHV EE767700771005347958 või helistada telefonil 900 0001 (kõne hind 10 eurot).

Väike koeralaps saab nüüd turvalises paigas rahulikult magada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.