Hea nipp

Loomaarst vastab: mida teha, kui kass on agressiivne?

Mis põhjustab kassil agressiivsust inimese suhtes ja mida sellisel juhul ette võtta? Minu kaheaastane emane kass muutus agressiivseks umbes 1,5 aastat tagasi pärast steriliseerimist. Ta hüppab kätte või jalga, hammustab ja küünistab, rünnates peamiselt mind, oma perenaist. 

Kassid võivad agressiivsed olla eri põhjustel, näiteks mõne terviseprobleemi puhul. Kuna teie kassil tekkis see probleem nii varases eas, siis ma tervisemuret esimesena ei kahtlustaks. Noortel kassidel esineb tihti n-ö mängulist agressiivsust, eriti nendel, kes ei saanud oma pesakonnaga koos kasvada ja õppida. Koos õdede-vendadega kasvades saadakse olulisi õppetunde selle kohta, kuidas mängida – näiteks seda, et kui mäng muutub liiga tormiliseks ja kass kasutab liiga palju hambaid ja küüsi, siis teine kass lõpetab mängu või ründab hoopis vastu. Nii õpitaksegi tegema vahet toreda ja üle piiride läinud mängu vahel. Kui kass pole seda oskust omandanud, võibki ta enda arvates teiega mängida, aga tegelikult on tegu juba ründamisega. 

Lisaks esineb kartusest tulenevat agressiooni, kuid ka seda ma teie kassi puhul pigem ei kaaluks. Mõned variandid on veel, kuid need on seotud poegadega, teiste kassidega jne. Teie kirjeldatud olukorda analüüsides on tõenäone ehk see, et kass ründab teatud inimesi, kuna püüab näidata või saavutada kellegi üle domineerimist. Kindlasti peab olema tähelepanelik laste osas, sest kassid saavad tihti aru, et lapsed on väiksemad, ja võivad ka neid ründama hakata. 

Soovitan paari asja ja proovige, mis just teie kassi puhul toimib. Esiteks, kui kass ründab, siis tuleb see samal hetkel katkestada näiteks veepritsi või järsu ja kõva plaksutamisega. Eesmärk pole kassi ehmatada, vaid tema tähelepanu mujale viia ja ebameeldiv tegevus katkestada. Teine variant on ründavat kassi täielikult ignoreerida. Pöörake kassile tähelepanu ning andke süüa ja maiusi ainult siis, kui ta on rahulik.

Mõlema meetodi puhul võtab tulemuseni jõudmine aega, seega olge järjepidev ja kaasake protsessi kogu pere.

See lugu ilmus ajakirjas Miisu nr 3, sügis 2021

Kõik selle ajakirja lood
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.