Raadiopiire või koeraaedik: mida teha, et lemmik koduhoovist jooksu ei pistaks?

raadiopiire ja koeraaedik
RaadiopiireFoto: Steming

Hoovi või aiaga kodu pakub rõõmu nii inimesele kui koerale, aga mida teha siis, kui loom ei mõista, et koduhoovist välja ei tohiks omapäi minna? Üks viis, kuidas lemmikule tema territoorium selgeks õpetada, on raadiopiire. 

Koer ei mõista ohtu

Põhjuseid, miks koer koduhoovist plehku paneb, on mitmeid ja nende kohta leiab rohkem infot siit. Häda on aga selles, et koduhoovist jooksu pannud lemmik võib sattuda erinevatesse ohtlikesse olukordadesse: koer võib joosta auto või bussi ette, sattuda konflikti mõne teise koera või metsloomaga või puutuda kokku mõne pahatahtliku inimesega, kes koerale viga teeb. 

Omanik võib arvata, et tunneb oma lemmikut hästi, aga tasub meeles hoida, et ohuolukorras käituvad loomad etteaimamatult ja vahel ka agressiivselt. Võib juhtuda, et koer pääseb naabri hoovi ja teeb seal korralikult pahandust või näksab mõnda võõrast inimest või last, kes “hulkuvat” koera paitama lähevad. 

Iga omanik vastutab oma koera turvalisuse ja heaolu eest ise ja seepärast on oluline teha kindlaks, et sinu lemmik ei saa omapäi hulkumas käia. 

Mida teha, kui lemmik teeb koerust?

Suuremad koerad on võimelised hüppama ka üle kõrgemate aedade või end aia alt välja kaevama. Mõni koer võib aia sootuks ära lõhkuda. Õnneks on võimalik oma lemmikut treenida ja õpetada nii, et soovimatu käitumine ei muutuks omanikule ega lemmikule ohtlikuks. Koera põgenemise vältimiseks tasub koduhoovi paigaldada raadiopiire ehk koera elektrikarjus, mille abil on võimalik õpetada koerale selgeks talle mõeldud liikumisala.

Kuidas raadiopiirded töötavad?

Raadiopiirde süsteem koosneb kolmest osast: koera kaelarihmale kinnitatud vastuvõtjast, raadiosaatjast ning kogu territooriumi piiravast juhtmest.

Omanik paneb ise paika koerale liikumiseks mõeldud territooriumi ja piirab selle ära juhtmega, mis paigaldatakse 3-4 sentimeetri sügavusele maa sisse või olemasoleva aia külge. Juhe ei pea jooksma ilmtingimata olemasoleva aia järgi – omanik saab piirata koera ligipääsu ka näiteks kasvuhoonele, basseinialale või peenardele.

Koera elektrikarjus on võimalik paigaldada ka alale, mis ei ole tara või aiaga ümbritsetud. Ilma füüsilise aiata territooriumi puhul on mõistlik lihtsalt seadistada suurem korrektsiooniala, et loom jõuaks reageerida ega jookseks sellest lihtsalt läbi. 

Raadiopiire töötab väga lihtsalt: kui koera liikumisala on paigas, ühendatakse juhe saatjaga, mis tekitab juhtme piiril signaali, millele reageerib omakorda koera kaelarihmale paigaldatud vastuvõtja. 

Kuidas raadiopiiret kasutada?

Raadiopiirde suhtlus koeraga koosneb kahest osast: helisignaalist ja korrektsiooniimpulsist. Kui koer läheneb keelatud alale, annab kaelarihm loomale esmalt helisignaaliga märku, et edasi minna ei tohi. Kui koer signaali eirab, saab ta korrektsiooniimpulsi, mis on talle ebameeldiv. See ei tähenda, et koer saaks iga kord ebameeldiva impulsi. Koer õpib tegelikult juba pärast paari-kolme korda reageerima ainuüksi helisignaalile ning püsib talle mõeldud liikumisala sees.

Parematel raadiopiirete mudelitel saab omanik seadistada vastavalt vajadusele eraldi hoiatusala ja korrektsiooniala laiuse ning valida korrektsiooniimpulsi tugevuse vastavalt koera suurusele, iseloomule ja tundlikkusele. Piire sobib kasutamiseks nii suurtele kui väikestele koertele ning aitab treenida ka raskema iseloomuga lemmikuid. 

Iga koer on erinev ning õpib omas tempos, aga senine kogemus on näidanud, et enamik õpib oma uue territooriumi selgeks umbes nädalaga. Kindlasti ei tohiks piiret kasutama hakata ilma looma treenimata. Oluline on õpetada oma lemmikut täpselt nii nagu juhistes kirjas, sest muidu võtab protsess kauem aega ega pruugi anda soovitud tulemusi. 

Hangi lemmikule koeraaedik

Kui raadiopiire mingil põhjusel ei sobi, on hea alternatiiv osta oma koerale hoovi spetsiaalne koeraaedik, millest ei saa loom üle hüpata ega ka end selle alt välja kaevata. Aedikuid on erinevas suuruses ning valikus on ka selliseid variante, millest ei pääse läbi ka kõige suuremad ja tugevamad koerad. 

Aediku suurus peaks sõltuma koera suurusest ja aktiivsusest ning neid saab paigaldada ka nii, et koerakuut jääb täpselt selle äärde ega võta aediku sees loomalt liikumisruumi vähemaks. Umbes 40 kilogrammi kaaluva koera aedik peaks olema vähemalt kolm ruutmeetrit, et loom end seal hästi tunneks. Kui aedikus on kaks koera, peab selle pindala olema aga juba viis ruutmeetrit. 

Mis variante veel on?

Raadiopiiret ei tohiks segamini ajada kariloomadele mõeldud elektrikarjusega, mis koduhoovi kindlasti ei sobi. Karjus võib küll koera aiast või tarast eemale peletada, aga elektrit saavad karjusest ka lapsed, möödaminejad või külalised. 

Lemmiku põgenemise takistamiseks on veel ka teisi nippe, mille kohta leiab rohkem infot siit. Hoolitse, et koera kõik füüsilised, sotsiaalsed ja käitumuslikud vajadused oleks rahuldatud. Näiteks tasub jälgida, et koer ei jääks pikaks ajaks üksi ning tal oleks koduhoovis olemas nii söök kui jook.

Oma lemmiku käitumises saab kannatliku meele ja õigete meetodite abil muuta ka palju muud. Koera treenimiseks võib kasutada näiteks elektrilist kaelarihma ning liigse haukumise treenimiseks on olemas spetsiaalne haukumisvastane rihm, mille kohta saab lähemalt lugeda siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.