Haukumisvastane rihm: kuidas õpetada koerale, et iga auto või heli peale ei ole vaja haukuda?

haukumisvastane rihm
Oma koera haukumist on võimalik treenida.Foto: Steming

Haukumine on üks viis, kuidas koer end ümbritseva maailmaga suhtleb ning sellele reageerib. Mida teha aga siis, kui lemmikul on komme haukuda näiteks öösiti või iga mööduja või vastutulija peale?

Üheks võimaluseks on koera haukumist treenida spetsiaalse haukumisvastase rihma abil. Samas ei tasuks esimese hooga poodi haukumisvastase rihma järele tormata, vaid proovida esmalt ära muud nipid, mis võiksid aidata panna piiri koera haukumisele.

Koerad reageerivad helidele

Koerad – just nagu inimesed – on erinevad ja mõni haugub rohkem, teine vähem. Kindlasti ei saa eeldada, et sinu koer üldse ei haugu, küll aga on võimalik vähendada haukumist sellistes olukordades, kus see hakkab omanikku ennast või teisi inimesi häirima. 

Paljudel koertel on kombeks haukuda näiteks öösel majast mööduvate autode või muude helide peale ning see võib hakata segama nii omaniku enda kui ka naabrite und. Mõni lemmik haugub lakkamatult näiteks siis, kui omanik ta mõneks ajaks üksi koju jätab.

Vahel võib lausa tunduda, et koer hakkab haukuma ilma igasuguse põhjuseta, aga tegelikult on asi selles, et koera kuulmine on inimese omast kordades teravam ja omanik tõenäoliselt koera ärritavat stiimulit või heli alati ise ei kuule. 

Vanasti oli omaniku valvamine ja valju haukumisega ohust märku andmine koerte töö. Koeri peeti rohkem hajaasustusega piirkondades, kus jalutas päeva jooksul koera kodust mööda ainult paar-kolm inimest. Tänapäeval jalutab koera aknast või uksest ühe päeva jooksul mööda sadakond inimest, mitu koera ja lisaks veel lärmakad autod. Koer ei pruugi osata hinnata, milline mööduja on ohtlik ja milline mitte ning seepärast võivad nad haukuda valimatult kõigi peale.

Haukumisvastase rihmaga saab omanik oma lemmikule õpetada, millistes olukordades on haukumine vajalik ja millistes mitte.

Koer ei ole meelega lärmakas

Haukumise treenimine on koera enda heaolu huvides. Lakkamatu või liiga sage haukumine võib hakata negatiivselt mõjutama koera vaimset tervist, sest haukuv koer on pidevas ärevusseisundis, mis suurendab organismis stressihormoonide taset. Ärevus ja stress on aga organismile kurnavad ning hakkavad ajapikku kahjustama ka koera füüsilist tervist.

Kindlasti tasuks meeles pidada, et koer ei haugu selleks, et oma inimest või naabrit ärritada. Arusaadavalt tekitab see omanikus frustratsiooni, kui koer mitu tundi järjest haugub, aga looma treenimiseks tuleb varuda palju kannatust. Kui võtad endale koera, on sinu kohus tema eest võimalikult hästi hoolt kanda ning teda treenida ja õpetada.

Igasugune haukumisvastane treenimine peab toimuma rahulikus ja turvalises keskkonnas ning ei tohi põhjustada loomale stressi või hirmu. Haukumisvastane treeningrihm ei ole viis looma karistamiseks või piinamiseks, vaid õpetamiseks.

Mis asi on haukumisvastane rihm?

Haukumisvastase rihma eesmärk on panna piir koera lõputule või liiga sagedasele haukumisele. Tegemist on treeningvahendiga, mis tähendab, et seda ei pea jääma kasutama aegade lõpuni, vaid seni, kuni koer harjub näiteks öösiti või naabri hääle peale mitte haukuma. Õige kasutamise korral ei ole rihma lõpuks lihtsalt enam tarvis.

Haukumisvastane rihm töötab samamoodi nagu teised elektrilised kaelarihmad, andes loomale soovimatu käitumise vältimiseks impulsi. Haukumisvastane seade reageerib looma häälepaelte vibratsioonidele, mis tekivad siis, kui koer haugub või ulub. Rihm annab koerale haukumise tuvastamisel korrektsiooni-impulsi, et anda märku, et haukumine pole antud olukorras hea. Koer õpib negatiivse tagasiside põhjal selgeks, millistes olukordades pole haukumine vajalik.

Haukumisvastased seadmed jagunevad nelja kategooriasse: ultrahelil töötavad seadmed, vibratsiooniga rihmad, spreiga rihmad (pihustavad loomale ebameeldivat lõhna) ja patareil töötavad elektri-impulsiga rihmad. Suuremate ja enesekindlamate koerte puhul ultraheli, lõhnad ja vibratsioonid üldiselt ei tööta. Kõige tõhusam on erinevate režiimidega elektriline haukumisvastane rihm.

Kuidas rihma kasutada?

Haukumisvastase rihma puhul saab valida erineva tugevusega korrektsioonirežiimide vahel ning reguleerida seadme tundlikkust. Režiimi valik sõltub sellest, milline on koera iseloom, tundlikkus ja kui tugevale impulsile ta reageerib. On võimalik, et koera treenimiseks piisab helist, mõni koer vajab aga õppimiseks ka korrektsiooni-impulssi.

Valikus on ainult heli, heli ja madal impulss, heli ja keskmise tasemega impulss ning heli ja kõrge tasemega impulss. Elektrilist impulssi suurendatakse seni, kuni loom sellele reageerib. Kui koer heli või esimese impulsitugevuse peale haukumist ei lõpeta, võib järk-järgult võimsust suurendada. Kindlasti tuleb rihma kasutamisel jälgida koera käitumist ja reaktsioone. 

Soovituslik on panna koerale rihm kaela paariks tunniks või harjutada looma nii, et rihm pannakse kaela iga kord, kui ta vales olukorras haugub. Nii õpib loom selgeks seosed ning treening annab soovitud tulemused. Haukumisvastast rihma ei tohiks kasutada järjest kauem kui 12 tundi, et vältida nahaärrituse tekkimist. 

Vali õige rihm

Kui omanik soovib oma koera haukumist treenida, tuleb hankida oma lemmikule kvaliteetne haukumisvastane kaelarihm. Vähem kvaliteetsed rihmad kipuvad kiiresti lagunema, sest nende plastikust korpus on õhuke. Sellistel rihmadel puudub sageli igasugune kaubamärk või tähis.

Oma lemmikule tuleb valida hea ja nõuetele vastav rihm, mis ei teeks loomale viga. Kindlasti ei tohi haukumisvastase rihma valikul lähtuda hinnast: paljud odavamad variandid ei pruugi olla ohutud ega efektiivsed. Mõni odavam ja kehvem variant annab loomale impulsse ka siis, kui ta hakkab jooksma või raputab pead. Sellised valekorrektsioonid on lubamatud ning ajavad koera segadusse. Treeningeesmärkide saavutamine ei ole võimalik, kui koer ei saa aru, millise käitumise peale on oodata impulssi.

Kui kasutad kvaliteetset ja nõuetele vastavat rihma õigesti, jõuavad tulemused võrdlemisi ruttu kätte.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.