Sama mure kimbutab ka MTÜ Cats Help kiisusõpru.
“Peame ka päris raskes seisus kasse tänavale jätma, sest neid ei ole kuskile panna,” kurvastab Cats Helpi vabatahtlik Evelyn Taaler. “Meil on hetkel teateid vigastatud kassidest, aga jõud ei käi lihtsalt üle. Sotsiaalmeedias inimesed küll haletsevad ja kõigil on kurb, aga kassidele oma koduuksi naljalt keegi ei ava.”
Nii Taaleri kui teiste MTÜ-de esindajate sõnul on see mõistetav – inflatsiooni ja Ukraina sõja tõttu tunnevad inimesed end senisest ebakindlamalt ega söanda oma õlule uusi kohustusi võtta.
“Ilmselt ei taha inimesed lisakoormust juhuks, kui tuleb kolida-liikuda või kui hinnad veelgi tõusevad,” arutleb Liisi Toom. “Need on kõik mõistetavad hirmud ja looma võtmisel tuleb hinnata oma võimekust. Küll aga loodame, et inimesed on valmis andma ka kassidele võimaluse elule. Näiteks hetkel on meil kümmekond kassi, kes vajavad eriti kiiresti hoiukodu ja kelle tervis võib puuris veel halvemaks minna. Iga uue hoiu- või päriskoduga tekib meil ka ruumi uute kasside päästmiseks.”
Isiklik raha kasside heaks
Kasside elu ja heaolu nimel pingutavad mittetulundusühingud saavad tegutseda suuresti vaid tänu annetustele, mis kuluvad kiisude toidule, liivale, ravimisele, vaktsiinidele, sõidutamisele, kassitoa rendile ja kommunaalmaksetele. Aga kui juba varem oli raske ots otsaga kokku tulla ning näiteks loomakliinikud olid harjunud varjupaikade kasse võlgu ravima, siis tänavu on rahaline seis kordades hullem kui iial varem.
“Tavaliselt on märts-aprill rõõmsamad kuud, kuna inimestel on aasta alguse stress möödas ja kevadine rõõmsam olek suurendab annetuste hulka,” tõdeb MTÜ Pesaleidja juhatuse liige Katrin Paala-Vainola. “Nüüd pole sellist vahet aasta algusega tunda. Näiteks pole me isegi aprillikuu toiduraha kokku saanud, mis on harukordne, sest kassitoidu jaoks annetatakse tavaliselt kõige paremini.”