Uudis

Nelja kiisu põgenemistee Ukraina sõja keskelt Eestisse vältas 40 väsitavat tundi

Ukrainast pärit kass Dima uudistab oma esimesel Eesti-hommikul siinset taevast.Erakogu

Kaks noort naist, mõned kohvrid ja neli transpordipuuri koos kassidega käte otsas, jõudsid pärast 40 tundi väldanud kurnavat reisi Ukrainast Eestisse. Harkivi linnast paari päeva eest saabunud sõjapõgenikud ei jätnud oma neljajalgseid lemmikuid maha, vaid võtsid nad kaasa nii rongi, bussi, taksosse kui ka viie kilomeetri pikkusele jalgsirännule. 

“Kassid olid Tallinna jõudes väga väsinud, aga julged ja uudishimulikud,” kirjeldab ukrainlannadele esmast peatuspaika pakkunud tallinlanna Silja Oja. “Nad olid ka janus ja näljas. Naistel oli kassidele joogivesi ja krõbinad küll kaasa võetud, aga nad olid seda vaid jaopärast andnud – polnud ju teada, kui kauaks sellest jätkuma pidi.”

Kassisõber Silja Oja koju sattusid põgenikud seetõttu, et ta oli ukrainlaste majutajana end MTÜ-le Eesti Pagulasabi üles andnud, olles valmis ka võõrsilt saabuvatele loomadele ulualust pakkuma. Kui inimestele leiab elupaiga Eestis kiiresti, siis lemmikloomadega tulijate puhul on see keerulisem. Eriti kui tegemist on korraga nelja kassiga, kellest noorim vaid kolmekuune kiisupoeg.

Ukrainlannade kohale jõudes selgus aga, et ükski neljast lemmikloomast pole vaktsineeritud ega kiibistatud, passki oli vaid ühel. Loomaarst, kellega Silja kohe ühendust võttis, soovitas naisel oma kassid kodust ajutiselt ära viia, sest Ukrainas on levinud üliohtlik marutaud, mida sealt saabunud loomad kanda võivad. Kiiresti saavutati kokkulepe Põllumajandus- ja toiduametiga, kes saadab oma spetsialisti ukrainlannade ja nende kiisude juurde koju, et sealsamas kõik vajalikud protseduurid ära teha.

“Olen tänulik Põllumajandus- ja toiduametile, kes väga hoolivalt ja asjalikult appi tõttas,” tunnustab Silja Oja. “Eesti võtab vaktsineerimata ja kiibistamata kassid praegu erandkorras vastu ning teeb ise vaktsiinid ära.”

Oma abi pakkusid ka hulk häid inimesi, kes annetasid ukrainlannade jaoks raha, ning kodutute kassidega tegelev MTÜ Cats Help, kes kindlustas kiisud mõneks ajaks söögipoolisega. Nüüdseks on ukrainlannad ja nende neli kassi saanud kolida päris omaette korterisse, kust üks naine koos oma kahe kiisuga peatselt Rootsi edasi sõidab. Siiajäänud kassipaar aga tunneb mõnu ümbritsevast rahulikust õhkkonnast ning uues kodus olevatest kratsimispuudest.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.