Uudis

Koerakoolitaja vastab: millised sõnad on koera õpetamisel kõige tõhusamad?

Kas koera õpetades on mõni käsklus parem kui teine? Näiteks keelamisel on ju valida “Ei!”, “Ei tohi!” ja “Vale!”, olen kuulnud ka hüütavat “Fuu!” Mis on kiitmisel kõige parem sõna?

Tavaliste käskluste puhul pole ma täheldanud, et mõni oleks parem ja teine halvem. Oluline on, et käsud oleksid lühikesed ja konkreetsed ning igal käsul peab olema kindel liigutus. See tähendab, et kui öelda kutsikale “Istu!”, siis kindlasti ei tohi refleksina kinnistada lohakat istumisviisi (nt istub kutsikas kintsu peale), vaid ainult õiget sooritust. 

Keelamiskäsklustega kipuvad inimesed tavaliselt liialdama. Oma koerte puhul polnud mul keelukäsku vaja kasutadagi – nad ei teinud midagi valesti või sain ma teiste sõnadega hakkama. Kõige tähtsam keelamiskäsu puhul on, et see tuleks õigel hetkel. Toon näite. Koer hakkab haukuma teise koera peale ja omanik ütleb talle  “Ei!” lootuses, et tema lemmik sai aru – nii ei tohi käituda. Tegelikult see nii ei ole. 

Kiitva sõna valikul on omaniku otsustada, kas öelda “Tubli!”, “Hästi!” või “Pai!” – oluline on see, et kiidusõna tuleb samuti kasutada õigel hetkel. Lisaks peab kiidusõna järel kordama käsklust, mida enne koerale öeldi. Näiteks kui tahate, et koer liiguks edasi, siis kutsute “Lähme!” (mitte ei sikuta rihmast). Kui koer seepeale tuleb teiega, peaks ta kohe saama teate, et ta toimis hästi, mis väljendub teie sõnades: “Tubli! Lähme!”

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.