Kas koroona ajab loomaarstide vastuvõtud veebi?

Arvuti vahendusel ei ole lemmikloomale diagnoosi panemine ega ravimine arstide sõnul siiski võimalik.Shutterstock

Kui veebi kaudu toimuvad inimeste kaugvastuvõtud on paljudes kliinikutes koroonapandeemia tõttu tavalisteks muutunud, kas siis loomaarstidki võiksid oma patsiente ekraani vahendusel vastu võtta ja aidata?

Nõudlust veterinaaride kaugvastuvõttude järgi koroonaviiruse leviku tingimustes mõistagi oleks, sest näiteks loomaomaniku haigestumise või isolatsiooni korral pole võimalik lemmikut arsti juurde viia. Sestap ongi mitmes kliinikus kaugvastuvõttude rakendamist põhjalikult kaalutud.

“Eelmisel kevadel, kui koroonaolukord oli väga hull, arutasime seda teemat päris tõsiselt,” kinnitab omanimelise loomakliiniku arst Tiina Toomet. “Toona ei teadnud keegi, mis edasi saab ning oli võimalus, et inimesed ei tohigi enam loomakliinikutesse minna. Õnneks niikaugele asjad siiski ei läinud.”

Toometi sõnul oleksid kaugvastuvõtud loomade puhul ka äärmiselt keerulised kui mitte võimatud. Tema kolleegid on põhimõtteliselt sama meelt.

“Need ei tundu kuigi mõistlikena,” arutleb Petcity Rannamõisa kliiniku loomaarst Gerlin Järvela. “Inimene saab oma probleemi arstile videovastuvõtul kirjeldada, aga kuna loom ei saa ise rääkida ega näidata, milles asi, siis on ikkagi vaja ta üle vaadata. Pelgalt pildi või video järgi midagi hinnata on üsna raske ja mõnel juhul isegi ohtlik. Ükski arst ei taha niimoodi diagnoosida ega ravi määrata, sest paljusid asju pildilt ei näe, aga kontaktvastuvõtul saaks neid kontrollida ning ravi määramisel arvesse võtta.”

Ka Tiina Toomet nendib, et ilma looma katsumata ja vahetult nägemata on võimalik väga vähe öelda – vaja oleks üldist ülevaatust, sageli ka vereproovi, röntgenpilti või ultraheliuuringut. Kuid teinekord arvatakse, et näiteks haigest silmast pilti saates juba piisab. 

“Kahjuks ei. Peame silma vahetult nägema, silmapõhja kontrollima, lau taha vaatama jne,” põhjendab Toomet. “Mõne nahahaiguse puhul võiks ehk ekraani järgi aru saada, millega tegemist, aga arstil on ju nahalt proovi tarvis – kes seda siis võtab ja mismoodi see kliinikusse jõuab? Pealegi ei tohi me kirjutada välja retseptiravimit ilma looma reaalselt nägemata.”

Aga kui loom on esmasel visiidil kliinikus juba käinud, siis ravi jätkamise osas võib Toometi sõnul kaugvastuvõtt kõne alla tulla küll. Eriti koroona-ajastu keerulistes tingimustes. 

Pärnu Väikeloomakliinikus on online-konsultatsioon teenustes kirjas – kliiniku loomaarsti Marti Lasni sõnutsi saigi see võimalus loodud pandeemia ajal, mil inimeste liikumine võib olla piiratud, kuid lemmikud vajavad sellegipoolest spetsialisti nõuandeid. Konsultatsioon toimub e-kirja või telefoni teel, võimalik on saata ka pilte ja videoid. Samas tuleb märkida, et sellise nõuandva vestluse ajal ei pane arst loomale diagnoosi ega määra ravi. 

“Online-konsultatsioon on loomaomanikule heaks võimaluseks teise, kolmanda või isegi neljanda arvamuse küsimiseks, sest sinna annab lisada piltdiagnostika materjale ja videoid,” selgitab Marti Lasn. “Videovastuvõtuga see ei võrdsustu. Põhimõtteliselt on videokonsultatsioonid võimalikud, kus omanik ja lemmikloom ning loomaarst kohtuvad virtuaalruumis, aga minu teada Eestis küll keegi sellist teenust ei paku. Virtuaalruumis ei saa teha looma füüsilist uuringut, võtta analüüse ega teha muid protseduure, seega on videokonsultatsiooni näol tegu ikkagi sellise moodsa ja innovaatilise suhtlusvormiga, mille käigus saab selgeks, kas omanik peab kohe autole hääled sisse panema ja kliinikusse sõitma või kannatab veel jälgida ja oodata. Üldjoontes päädib iga virtuaalruumi konsultatsioon varem või hiljem kliiniku külastusega.” 

Petcity loomakliinikud pakuvad samuti online-konsultatsioone, ent need käsitlevad lemmikute toitumist ja üldisi nõuandeid tervise hoidmisel, mitte konkreetse looma haigusseisundeid – millal vaktsineerida, kuidas teha parasiiditõrjet, mismoodi hooldada karva ning puhastada silmi ja kõrvu. Petcity loomaarsti Gerlin Järvela kinnitusel on sellised profülaktilised kaugvastuvõtud igati mõistlikud ja suunatud eelkõige inimestele, kellel pole lemmikloomadega varasemaid kogemusi. 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.