Uudis

Imeline lugu ajaloost: äsja poeginud kass päästis Jõgevamaal tulesurmast kuus vanakest

Tulekahju ajal võib kassist saada tõeline elupäästja.Shutterstock

Jõgevamaal Pajusi vallas Lahavere külas asunud vaestemajas polnud 1934. aastal just palju elanikke, vaid ainult kuus vanakest – kaks paari ja kaks üksikut. Ega sellesse tagasihoidlikku puumajja poleks neid rohkem mahtunudki. Igal leibkonnal oli hoones eraldi korter koos pliidiga, mille all söögi valmistamiseks tihti tuli huugas. Isegi öösiti, sest vanakeste hulgas valitses ebausk, et üks nõiub teise toidu ära ning sellepärast ei kippunud nad päevavalges eriti süüa tegema.

Ööl vastu 9. juulit, natuke pärast kella kolme, tundusid kõik vanakesed aga sügavalt magavat. Isegi nii sügavalt, et keegi neist ei kuulnud pööningult kostuvaid imelikke praksatusi. Või kui mõni kuuliski, siis pidas neid helisid hiirtele kuuluvateks – pööning oli vana risu, mööblitükke ja muud kraami tuubil täis ning närilised jooksid seal tihti endale toidupoolist otsides ringi.

Aga pööning juba lõõmas. Ilmselt oli keegi vaestemaja asukatest öö varjus süüa keetnud ning roa valmides magama keeranud, jättes tule pliidi alla hõõguma. Katkise korstnajala kaudu pääses mõni säde kuiva pööninguprahi hulka ja leegid olidki platsis.    

Kuid pööningul olid ka elanikud – vaestemaja kass, kes oli hiljaaegu poeginud. Tema ei maganud tulekahju algust maha, vaid asus kiiresti tegutsema – võttis ühel pojal hammastega turjast kinni ja tassis väikese karvapalli trepist alla õue. Sibas siis kiiresti tagasi üles ja haaras järgmise poja hambusse. Nõnda tegi emakass niikaua, kuni kogu pesakond elusate ja tervetena väljapool ohtu oli.

Kassi päästeoperatsiooni saatis valjuhäälne kaeblik näugumine, mis vallavaesed unest üles ajas. Kuna kõik kohad olid juba kirbet suitsu täis, taipasid ärganud vanakesed kohe, mis toimub, ja kiirustasid majast välja. Õnneks voodihaigeid nende hulgas polnud ja kõik suutsid omal jalal kõndida. Vaestemaja hoome koos kõrvalasuva kuuriga põles maani maha, kuus elanikku pääsesid aga vaid suure ehmatusega – seda kõike tänu kassile. 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.