Uudis

Erakordne lugu ajaloost: kuidas Zapikust sai Narva kõige kuulsam koer?

Tolleaegses ajalehes poseerib Zapik oma perenaise juures, hoides suus tema riduküli.Repro

1938. aasta sügisel oli terves Narva linnas kuumimaks jututeemaks üks pealtnäha tavaline Saksa lambakoer, kelle tarkus ja südikus päästsid nii raha kui oma perenaise.  

Nooruses Eesti idapiiri valvanud ja selle ebaseaduslikke ületajaid jälitanud Zapik kolis erru minnes Narva tuletõrjeühingu Peetri kogu restoran-baari omaniku Liidia Eero ning tema abikaasa hoole alla. Erilise väljaõppega teenistuskoer jätkas ka oma uue pererahva teenimist, näiteks tassis ta sisseoste tegema minnes suus Liidia turukorvi või ridiküli. 

Ühel 1938. aasta septembrikuu hilisõhtul, kui peremees viibis äriasjus pealinnas ning restoranis oli ainult proua Liidia koos paari naisteenijaga, saabusid kaks meest sinna napsi ja kergemat einet võtma. Tundusid täiesti tavaliste kundedena, ainult kui Zapik neist paar korda mööduma juhtus, pakkusid nad koerale oma taldrikutelt viini vorste – justnagu oleksid püüdnud neljajalgse usaldust võita ja temaga sõprust sobitada.

Mõne aja pärast, umbes südaöö paiku, kuulis perenaine söögisaali kõrvalruumist kahtlast krabinat ning kutsus Zapiku asja uurima. Koer sööstis kohe pimedasse ruumi ning sekund hiljem kostus sealt põrgukisa. Nimelt olid aknast roninud sisse kaks varast, kes haukumist kuuldes ehmunult põgenemisteed alustasid. Sealjuures tõmbasid mehed endale kompotivaagna kaela ning riietele sattunud magusa vedeliku tilgad märgistasid nende pagemisteekonda piki tänavat ja hoove.

Kaks napsitajat olid söögisaalis veel alles.

“Kas sa, lontrus, ei näinud, kui ma sulle märku andsin?” kuulis Liidia ühte teiselt pahaselt küsimas. Proua mõistis, et äsjased sissetungijad olid kundedega mestis ning tahtsid üheskoos restorani kassa tühjaks teha. Võibolla sealjuures ka Liidiale kui ebavajalikule tunnistajale viga teha? 

Tal paistis olevat õigus – kuriteokaaslaste põgenemisest hoolimata hakkas üks meestest leti taha suunduma, kus asus rahakassa. Zapik reageeris välkkiirelt ning blokeeris urisedes tema tee. Nähes, et loovutatud viini vorstid polnud suutnud koera truudust perenaisele murda, viskas mees loomale vorstiviilu, millele oli enne mingit kahtlast pulbrit raputanud. Zapik ei teinud sellest väljagi, vaid ajas mehed haukudes restoranist välja. Liidia kutsus politsei ning kurja plaani sepitsenud meestel tuli oma tegudest aru anda.

Hiljem loost kuuldes tahtis nii mõnigi narvakas Zapikut ära osta, pakkudes looma eest Eerodele isegi 400 krooni, mis oli toonase oskustöölise nelja- või lausa viiekordne kuupalk. 

“Ma ei ole nõus teda müüma isegi 1000 krooni eest,” jäi proua Liidia endale kindlaks.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.