Suur lugu

Kuhu helistada, kui loom on hädas? Vihjenumbrile laekub kõnesid iga päev

Kui juhtute nägema mõne looma või linnu halba kohtlemist, andke sellest kindlasti teada Põllumajandus- ja Toiduameti vihjetelefonile või -meiliaadressile, kuhu tänavu on laekunud üle 400 mureliku sõnumi.

Ameti loomatervise ja -heaoluosakonna peaspetsialisti Tiina Kuke sõnul kontrollitakse iga vihjet ning vastavalt selle tõsidusele ka reageeritakse. Kui olukord nõuab, siis sõidetakse kohe loomale appi. Näiteks hiljuti sai Tiina Kukk öösel vihje, et ühe Kesk-Eestis asuva korteri noor perenaine on nädal aega tagasi välismaale läinud ning kassi ja jänese omapäi maha jätnud. 

“Sõitsin kell seitse hommikul kohale, rääkisin naabritega ja üritasin omanikuga ühendust saada, kuid see ei õnnestunud,” kirjeldab Tiina Kukk. “Kutsusin Lukuabi korteriust avama, võtsin loomad autosse ja viisin varjupaika. Loomadele oli õnneks vett jäetud, aga jänes oli juba viimasel piiril – järgmisel päeval poleks ta enam elus olnud.”

Hulk vihjeid tuleb loomakaitsele pühendunud mittetulundusühingute ja teiste organisatsioonide kaudu, kellel pole paljudes olukordades voli sekkuda – näiteks ei tohi nad minna võõrale territooriumile. Sellistel puhkudel reageeribki Põllumajandus- ja Toiduamet. Sageli kutsub neid sündmuskohale ka politsei, kes on läinud inimeste lahkhelisid lahendama ning leidnud tüli keskmesse jäänud lemmiklooma, kes tuleks kiiresti ohutusse kohta ehk varjupaika viia.

Tiina Kukk tõdeb, et sageli inimesed kardavad nähtud probleemist teada anda. Näiteks kui helistada seetõttu, et naabri koeral on liiga lühike kett või tema kass on silmanähtavalt viga saanud, kas siis naaber ei hakka pärast helistajat taga kiusama?

“Võin kinnitada, et vihje andja nimi ja muud andmed jäävad ainult meie teada,” rahustab Kukk. “Need ei saa kuidagi avalikuks. Samas on väga vaja, et helistaja jätab meie automaatvastajale helistades sinna ka oma telefoninumbri, et saaksime temaga ühendust võtta ja probleemi kohta täpsustavaid küsimusi esitada. Vihjete arv on küll suurenenud ja inimeste teadlikkus kasvanud, aga loomade heaolu nimel peaks see kasvama natuke kiiremini.”

Põllumajandus- ja Toiduametile saab vihjeid koos täpse asukoha ja juhtumi üksikasjaliku kirjeldusega saata e-posti teel vihje@pta.agri.ee või helistades telefonil 605 4750.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.